logo

Styrelse

Styrelsen är sammansatt av representanter från många goda krafter som har intresse av att Sveriges stadskärnor stärks och utvecklas i positiv riktning.

Styrelsens representation spänner över nationella branschorganisationer och lokala drivkrafter – allt för att även i styrelsearbetet få den bransch- och sektorsövergripande mångfald som är utmärkande för framgångsrika samverkansprocesser i stadskärnor.

 

Lena Lindström, ordförande

Tillväxtavdelningen Örnsköldsviks kommun
891 88 Örnsköldsvik
Tel: 070-651 93 10, 0660-88 412
Mail: lena.lindstrom@ornskoldsvik.se



Eva Hägglund, vice ordförande

Sveriges kommuner och Landsting, SKL
Avdelningen för tillväxt och samhällsbyggnad
Hornsgatan 20
118 82 Stockholm
Tel: 070-637 21 44, 08-452 78 67
Mail: eva.hagglund@skl.se 



Rudolf Antoni

Fastighetsägarna GFR
Box 53081

400 14 Göteborg

Tel 031-755 33 13 | sms 0709-55 60 13 | vxl 031-755 33 00

Mail: rudolf.antoni@fastighetsagarna.se



Elin Sandberg

Trafikverket
Box 366
201 23 Malmö
Tel: 010-1235869
Mail: elin.sandberg@trafikverket.se

 

Mirja Ranesköld

Boverket
Box 534
371 23  Karlskrona
Tel: 0455-35 31 34
Mail: mirja.raneskold@boverket.se



Elisabet Elmsäter Vegsö

Svensk Handel
Regeringsgatan 60
Tel: +46- 70 671 86 33
Mail: elisabet.elmsater@svenskhandel.se



Anna Hag


Visita
Box 3546,
103 69 Stockholm
Tel: +46 8 762  74 51

Mail: a.hag@visita.se




Per Eriksson

City i Samverkan Stockholm
Korgmakargränd 2
111 22  Stockholm
Tel: 070-870 67 66
Mail: per.eriksson@cityisamverkan.se



Pia Sandin

Malmö Citysamverkan
Engelbrektsgatan 7
211 33 Malmö
Tel: 0733-30 70 15, 040-30 70 15
Mail: pia.sandin@malmocity.se

 

Helena Ransjö Alcenius

BoråsBorås TME AB
Sven Eriksonplatsen 3

503 38 Borås
Tel 033-35 82 81 mobil 0705-415 444
Mail: helena.ransjo.alcenius@boras.com



Jesper Örtengren

Vasakronan AB
Box 112 64

404 26 Göteborg
M +46 708-711 366  | T +46 31-743 42 13
Mail: jesper.ortengren@vasakronan.se




 

 





Guldpartner